Organisation

Institutionen för astronomi utgör en del av den Matematisk-fysiska sektionen av Naturvetenskapliga fakulteten vid Stockholms universitet.

Ansvarsområden

Om du inte hittar personen du söker på denna sida, se Personal för en lista över alla medarbetare.

Prefekt

Peter Lundqvist
E-post: prefekt@astro.su.se
Tel: 08-5537 8518
Rum: C6:3043

Stf. prefekt

Claes-Ingvar Björnsson
E-post: prefekt@astro.su.se
Telefon: 08-5537 8519
Rum: C6:3009

Studierektor grundutbildning

Garrelt Mellema
E-post: garrelt.mellema@astro.su.se
Telefon: 08-5537 8552
Rum: C6:3055

Studierektor forskarutbildning

Jesper Sollerman
E-post: jesper@astro.su.se
Telefon: 08‑55378554

Ekonomi

Rickard Castillus
E-post: finance@astro.su.se
Telefon: 08-5537 8564
Rum: C6:3029

Personaladministratör

Rocio Andersson

E-post: rocio.andersson@astro.su.se
Telefon: 08-5537 8501
Rum: C6:3031

Studentexpedition

Gorica Nikolic
E-post: studieinfo@astro.su.se
Telefon: 08-5537 8650
Rum: B4:1001
Öppettider: säkrast må-fre 10.00-11.30, 13.00-15.00

Studievägledare

Magnus Näslund
Tel: 08-5537 8534 (tisdagar 09.30-11.00)
e-post: studieinfo@astro.su.se

Bibliotek

Claes Fransson
E-post: claes@astro.su.se
Telefon: 08-5537 8517
Rum: C6:3004

Skyddsombud

Markus Janson
E-post: markus.janson@astro.su.se
Telefon: 08-5537 8548
Rum: D6:3030

Datorsupport

För hjälp med institutionens datasystem, mjukvaror m.m. kontakta i första hand help@astro.su.se.

För hjälp med universitetets gemensamma IT-tjänster (trådlöst nätverk, Mondo,
telefoni, Ebox, m.fl.) använd IT-avdelningens serviceportal eller maila helpdesk@su.se eller ring
anknytning 1999 (+46 8 16 1999).

Systemansvarig

Sergio Gelato
Telefon: 08-5537 8514
Rum: C6:1009

Webbredaktör

E-post: webmaster@astro.su.se

Övriga telefonnummer

Beskrivning Anknytning Anmärkningar
Jourhavande astronom - e-post: fragor@astro.su.se
Optiklabbet 8506 -
Solfysiklabbet 8507 -

 

Kontaktuppgifter för Svenska Astronomiska Sällskapet finns på sällskapets hemsida.

För allmänna förfrågningar hänvisas till Stockholms universitets växel: 08-162000.