Personal

Personal

Hittar du inte den du söker, se även personal på Nordita och Institutet för solfysik.

Institutionen för astronomi

Namn Titel E-post/Telefon
Adamo, Angela Postdoc angela.adamo@astro.su.se 08‑55378556
af Petersens, Ulla Stödadministratör ulla@astro.su.se
Almendal, Marie Mentor marie.almendal@astro.su.se
Asadi, Saghar Doktorand saghar.asadi@astro.su.se
Asensio Torres, Ruben Doktorand ruben.torres@astro.su.se 08‑55378515
Axelsson, Magnus Studievägledare, Forskare magnusa@fysik.su.se 08‑55378652
Barbarino, Cristina Postdoc cristina.barbarino@astro.su.se 08‑55378538
Bik, Adrianus Postdoktor arjan.bik@astro.su.se 08‑55378549
Björnsson, Claes-Ingvar Ställföreträdande prefekt, professor bjornsson@astro.su.se 08‑55378519
Bjørgen, Johan Pires Doktorand johan.bjorgen@astro.su.se 08‑55378507
Brandeker, Alexis Docent alexis@astro.su.se 08‑55378539
Brandenburg, Axel Professor axel.brandenburg@su.se 08‑55378707
Bustraan, Michiel Doktorand michiel.bustraan@astro.su.se 08‑55378547
Bühler, David Postdoc david.buhler@astro.su.se 08‑6747247
Calissendorff, Per Doktorand per.calissendorff@astro.su.se 08‑55378515
Camelio, Giovanni Postdoktor giovanni.camelio@astro.su.se 08‑55378538
Castillus, Rickard Administrationschef rickard.castillus@astro.su.se 08‑55378564
Cavallius, Maria Doktorand maria.cavallius@astro.su.se 08‑55378515
Chandra, Poonam Gäst professor poonam.chandra@astro.su.se 08‑55378557
Ciceri, Simona Postdoc simona.ciceri@astro.su.se 08‑55378546
Danilovic, Sanja Forskare sanja.danilovic@astro.su.se 08‑55378530
Da Silva Santos, Joäo Manuel Doktorand joao.dasilva@astro.su.se 08‑55378515
De La Cruz Rodríguez, Jaime Postdoc jaime@astro.su.se 08‑55378559
Elfhag, Torsten Doktorand torsten@astro.su.se 08‑55378524
Ergon, Mattias Postdoc mattias.ergon@astro.su.se 08‑55378551
Eriksson, Simon Doktorand simon.eriksson@astro.su.se 08‑55378547
Esteban Pozuelo, Sara Postdoc sara.esteban@astro.su.se 08‑6747247
Florén, Hans-Gustav 1:e forskningsingenjör floren@astro.su.se 08‑55378522
Fox, Lewis Forskningsingenjör lewis.fox@astro.su.se
Fransson, Claes Professor claes@astro.su.se 08‑55378517
Fremling, Christoffer Doktorand christoffer.fremling@astro.su.se 08‑55378502
Gafton, Emanuel Doktorand emanuel.gafton@astro.su.se
Gahm, Gösta Professor emeritus gahm@astro.su.se 08‑55378524
Gelato, Sergio Systemerare sergio.gelato@astro.su.se 08‑55378514
Ghara, Raghunath Postdoc raghunath.ghara@astro.su.se 08‑55378551
Giri, Sambit Kumar Doktorand sambit.giri@astro.su.se 08‑55378536
Gizzi, Davide Doktorand davide.gizzi@astro.su.se 08‑55378536
Hales, Sinead Doktorand sinead.hales@astro.su.se 08‑55378543
Hayes, Matthew Universitetslektor matthew.hayes@astro.su.se 08‑55378521
Herenz, Christian Edmund Postdoc christian.herenz@astro.su.se 08‑55378512
Hillberg, Tomas Forskningsingenjör hillberg@astro.su.se 08‑55378558
Hollyhead, Katherine Elizabeth Postdoktor kathie.hollyhead@astro.su.se 08‑55378511
Janson, Markus Universitetslektor markus.janson@astro.su.se 08‑55378548
Joshi, Jayant Postdoc jayant.joshi@astro.su.se 08‑55378525
Karamehmetoglu, Emir Doktorand emir.k@astro.su.se 08‑55378547
Karlica, Mile Gästforskare mile.karlica@astro.su.se
Karlsson, Roland Doktorand rolandk@astro.su.se 08‑55378523
Kiselman, Dan Universitetslektor dan@astro.su.se 08‑55378531
Kundu, Esha Doktorand esha.kundu@astro.su.se 08‑55378547
Larsson, Bengt Forskare bem@astro.su.se 08‑55378526
Larsson, Stefan Forskare stefan@astro.su.se
Lee, Kai Yan Doktorand lee.kai_yan@astro.su.se
Leenaarts, Jorrit Universitetslektor jorrit.leenaarts@astro.su.se 08‑55378550
Libbrecht, Tine Doktorand tine.libbrecht@astro.su.se 08‑55378530
Lindblad, Per Olof Professor emeritus po@astro.su.se 08‑55378523
Lindström, Björn Mentor bjorn.lindstrom@astro.su.se
Lundqvist, Peter Prefekt, Professor peter@astro.su.se 08‑55378518
Lunnan, Ragnhild Postdoc ragnhild.lunnan@astro.su.se 08‑55378511
Löfdahl, Mats Forskare mats@astro.su.se 08‑55378503
Malmort, Margareta Assistent malmort@astro.su.se 08‑55378540
Maury, Chloé Gäststudent chloemaury31@hotmail.fr
Melinder, Jens Postdoc jens@astro.su.se 08‑55378512
Mellema, Garrelt Studierektor, professor garrelt.mellema@astro.su.se 08‑55378552
Menacho Menacho, Veronica Doktorand veronica.menacho@astro.su.se 08‑55378502
Mendoza De Andersson, Rocio RedovisningsekonomPersonalhandläggare rocio.andersson@astro.su.se 08‑55378501
Messa, Matteo Doktorand matteo.messa@astro.su.se 08‑55378542
Migotto, Katia Doktorand katia.migotto@astro.su.se 08‑55378533
Mortlock, Daniel John Forskare daniel.mortlock@astro.su.se 08‑55378556
Nilsson, Ricky Postdoc ricky@astro.su.se
Nyholm, Anders Doktorand anders.nyholm@astro.su.se 08‑55378502
Näslund, Magnus Universitetslektor, Bitr. studierektor magnus@astro.su.se 08‑55378527
O'Connor, Evan Patrick Biträdande lektor evan.oconnor@astro.su.se 08‑55378537
Olofsson, Göran Professor emeritus olofsson@astro.su.se 08‑55378524
Pazira, Hiva Doktorand hiva.pazira@astro.su.se
Pehlivan Rhodin, Henrik Gäst doktorand henrik.rhodin@astro.su.se
Pietrow, Alexander Doktorand alex.pietrow@astro.su.se 08‑55378528
Puschnig, Johannes Doktorand johannes.puschnig@astro.su.se 08‑55378542
Rasekh, Armin Doktorand armin.rasekh@astro.su.se 08‑55378542
Rivera-Thorsen, Thøger Emil Doktorand trive@astro.su.se
Rivero Losada, Illa Doktorand illa.rivero.losada@su.se
Robustini, Carolina Doktorand carolina.robustini@astro.su.se 08‑55378507
Roettenbacher, Rachael Postdoc rachael@astro.su.se 08‑55378546
Rosswog, Stephan Professor stephan.rosswog@astro.su.se 08‑55378529
Roy, Rupak Postdoc rupak.roy@astro.su.se 08‑55378536
Runnholm, Axel Doktorand axel.runnholm@astro.su.se 08‑55378502
Rutkowski, Michael Postdoc michael.rutkowski@astro.su.se 08‑55378543
Sandqvist, Aage Professor emeritus aage@astro.su.se 08‑55378523
Scharmer, Göran Adjungerad professor scharmer@astro.su.se 08‑55378532
Sollerman, Jesper Professor jesper@astro.su.se 08‑55378554
Sukhorukov, Andrii Postdoc andrii.sukhorukov@astro.su.se 08‑55378525
Sütterlin, Peter Supportastronom pit@astro.su.se 08‑55378559
Taddia, Francesco Post doc francesco.taddia@astro.su.se 08‑55378533
Todorovic, Adriana Ekonomiadministratör adriana.todorovic@astro.su.se 08‑55378505
Vissers, Gregal Postdoc gregal.vissers@astro.su.se 08‑55378528
Zakrisson, Erik Docent ez@astro.su.se
Östlin, Göran Professor ostlin@astro.su.se 08‑55378513

Kontakt

Postadress
Stockholms universitet
AlbaNova universitetscentrum
Institutionen för astronomi
SE-106 91 Stockholm

Besöksadress
Roslagstullsbacken 21, Stockholm

Leveransadress
Stockholms universitet
AlbaNova universitetscentrum
Institutionen för astronomi
Roslagsvägen 30B
114 19 Stockholm

Telefax
08-5537 8510

AlbaNova-teleskopet

AlbaNova-teleskopet är ett av Sveriges största optiska teleskop.