Personal

Personal

Hittar du inte den du söker, se även personal på Nordita och Institutet för solfysik.

Institutionen för astronomi

Namn Titel E-post/Telefon
Adamo, Angela Biträdande lektor angela.adamo@astro.su.se 08‑55378556
Andriienko, Oleksii Supportobservatör oleksii.andriienko@astro.su.se
Axelsson, Magnus Studierektor magnusa@fysik.su.se
Barbarino, Cristina Post-doc cristina.barbarino@astro.su.se 08‑55378538
Betranhandy, Aurore Doktorand aurore.betranhandy@astro.su.se
Bik, Adrianus Forskare arjan.bik@astro.su.se 08‑55378549
Björk, Anna Administrativ chef anna.bjork@astro.su.se 08‑55378525
Björnsson, Claes-Ingvar Ställföreträdande prefekt, professor bjornsson@astro.su.se 08‑55378519
Brandeker, Alexis Docent alexis@astro.su.se 08‑55378539
Brandenburg, Axel Professor axel.brandenburg@su.se 08‑55378707
Calissendorff, Per Doktorand per.calissendorff@astro.su.se 08‑55378515
Calvo, Flavio Post-doc flavio.calvo@astro.su.se
Camelio, Giovanni Post-doc giovanni.camelio@astro.su.se 08‑55378538
Castillus, Rickard Ekonomiansvarig rickard.castillus@astro.su.se 08‑55378564
Cavallius, Maria Doktorand maria.cavallius@astro.su.se
Chen, Janet Ting-Wan Postdoktor janet.chen@astro.su.se
Danilovic, Sanja Forskare sanja.danilovic@astro.su.se 08‑55378530
Da Silva Santos, Joäo Manuel Doktorand joao.dasilva@astro.su.se 08‑55378515
de la Cruz Rodriguez, Jaime Forskare jaime@astro.su.se 08‑55378559
Della Bruna, Lorenza Doktorand lorenza.dellabruna@astro.su.se
Díaz Baso, Carlos José Post-doc carlos.diaz@astro.su.se
Druett, Malcolm Keith Postdoc malcolm.druett@astro.su.se
Ejdetjärn, Timmy Doktorand timmy.ejdetjarn@astro.su.se
Ergon, Mattias Post-doc mattias.ergon@astro.su.se 08‑55378551
Eriksson, Simon Doktorand simon.eriksson@astro.su.se 08‑55378547
Florén, Hans-Gustav 1:e forskningsingenjör floren@astro.su.se 08‑55378522
Fransson, Claes Professor claes@astro.su.se
Freeland, Emily Informatör emily.freeland@astro.su.se 08‑55378015
Gahm, Gösta Professor emeritus gahm@astro.su.se 08‑55378515
Gelato, Sergio Systemerare sergio.gelato@astro.su.se 08‑55378514
Georgiev, Ivelin Doktorand ivelin.georgiev@astro.su.se
Ghara, Raghunath Post-doc raghunath.ghara@astro.su.se 08‑55378551
Giri, Sambit Kumar Doktorand sambit.giri@astro.su.se 08‑55378536
Gizzi, Davide Doktorand davide.gizzi@astro.su.se 08‑55378536
Hayes, Matthew Universitetslektor matthew.hayes@astro.su.se 08‑55378521
Hillberg, Tomas Forskningsingenjör hillberg@astro.su.se 08‑55378558
Janson, Markus Professor markus.janson@astro.su.se 08‑55378548
Jerkstrand, Anders Forskare anders.jerkstrand@astro.su.se
Karamehmetoglu, Emir Doktorand emir.k@astro.su.se 08‑55378547
Kianfar, Sepideh Doktorand sepideh.kianfar@astro.su.se 08‑55378558
Kiselman, Dan Universitetslektor dan@astro.su.se 08‑55378531
Kool, Erik Postdoc erik.kool@astro.su.se
Larsson, Bengt Forskare bem@astro.su.se 08‑55378526
Leenaarts, Jorrit Professor jorrit.leenaarts@astro.su.se 08‑55378550
Le Reste, Alexandra Doktorand alexandra.lereste@astro.su.se
Libbrecht, Tine Postdoktor tine.libbrecht@astro.su.se 08‑55378530
Liljegren, Sofie Post-doc sofie.liljegren@astro.su.se
Lind, Karin Biträdande lektor karin.lind@astro.su.se
Lindblad, Per Olof Professor emeritus po@astro.su.se 08‑55378523
Lundman, Christoffer Forskare clundman@astro.su.se
Lundqvist, Peter Prefekt, Professor peter@astro.su.se 08‑55378518
Lunnan, Ragnhild Post-doc ragnhild.lunnan@astro.su.se 08‑55378511
Löfdahl, Mats Forskare mats@astro.su.se 08‑55378503
Malmort, Margareta Assistent malmort@astro.su.se
Melinder, Jens Forskare jens@astro.su.se 08‑55378512
Mellema, Garrelt Studierektor, professor garrelt.mellema@astro.su.se 08‑55378552
Menacho Menacho, Veronica Doktorand veronica.menacho@astro.su.se 08‑55378502
Mendoza de Andersson, Rocio Personalsamordnare rocio.andersson@astro.su.se 08‑55378501
Migotto, Katia Doktorand katia.migotto@astro.su.se 08‑55378533
Morosin, Roberta Doktorand roberta.morosin@astro.su.se
Mortlock, Daniel John Forskare daniel.mortlock@astro.su.se 08‑55378556
Nativi, Lorenzo Doktorand lorenzo.nativi@astro.su.se 08‑55378502
Nyholm, Anders Doktorand anders.nyholm@astro.su.se 08‑55378502
Nyström, Daniel IT-support daniel.nystrom@astro.su.se
Näslund, Magnus Universitetslektor, Bitr. studierektor magnus@astro.su.se 08‑55378527
O'Connor, Evan Patrick Biträdande lektor evan.oconnor@astro.su.se 08‑55378537
Olofsson, Göran Professor emeritus olofsson@astro.su.se
Pietrow, Alexander Doktorand alex.pietrow@astro.su.se 08‑55378528
Pognan, Quentin Doktorand quentin.pognan@astro.su.se
Rasekh, Armin Doktorand armin.rasekh@astro.su.se 08‑55378542
Rivera-Thorsen, Thøger Emil Postdoktor trive@astro.su.se
Robustini, Carolina Postdoktor carolina.robustini@astro.su.se 08‑55378507
Rosswog, Stephan Professor stephan.rosswog@astro.su.se 08‑55378529
Runnholm, Axel Doktorand axel.runnholm@astro.su.se 08‑55378502
Samland, Matthias Postdoktor matthias.samland@astro.su.se
Sandqvist, Aage Professor emeritus aage@astro.su.se 08‑55378515
Scharmer, Göran Adjungerad professor scharmer@astro.su.se 08‑55378532
Schneider, Andre Forskare andre.schneider@astro.su.se
Schweyer, Tassilo Doktorand tassilo.schweyer@astro.su.se
Sirressi, Mattia Doktorand mattia.sirressi@astro.su.se
Skan, Moa Doktorand moa.skan@astro.su.se
Sollerman, Jesper Professor jesper@astro.su.se 08‑55378554
Sütterlin, Peter Supportastronom pit@astro.su.se 08‑55378559
Tartaglia, Leonardo Post-doc leonardo.tartaglia@astro.su.se
Todorovic, Adriana Ekonomiadministratör adriana.todorovic@astro.su.se 08‑55378505
Vissers, Gregal Forskare gregal.vissers@astro.su.se 08‑55378528
Yadav, Rahul Post-doc rahul.yadav@astro.su.se
Yang, Sheng Postdok sheng.yang@astro.su.se
Zha, Shuai Postdoc shuai.zha@astro.su.se
Östlin, Göran Professor ostlin@astro.su.se 08‑55378513

Kontakt

Postadress
Stockholms universitet
AlbaNova universitetscentrum
Institutionen för astronomi
SE-106 91 Stockholm

Besöksadress
Roslagstullsbacken 21, Stockholm

Leveransadress
Stockholms universitet
AlbaNova universitetscentrum
Institutionen för astronomi
Roslagsvägen 30B
114 19 Stockholm

 

AlbaNova-teleskopet

AlbaNova-teleskopet är ett av Sveriges största optiska teleskop.